Trzy uczelnie techniczne: Technical University of Denmark (Dania), Delft University of Technology (Holandia) i KU Leuven (Belgia) zwyciężyły w Europejskim Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank. W setce najlepszych znalazło się siedem uczelni z Polski; przoduje krakowska AGH – na 48 miejscu.
W Top-100 europejskich liderów edukacji inżynierskiej znalazło się siedem polskich politechnik. Najwyżej ulokowała się Akademia Górniczo-Hutnicza (48. miejsce) – przed Politechniką Gdańską, Politechniką Warszawską i Politechniką Śląską (zajmującymi ex aequo 64. miejsce). Politechnika Wrocławska była 78, a Poznańska i Łódzka – ex aequo 96.
W rankingu sklasyfikowano 226 szkół wyższych z 27 krajów Unii Europejskiej oraz ze Szwajcarii i Norwegii. W klasyfikacji znalazło się 21 uczelni technicznych z Polski.
EngiRank to regionalny ranking „tematyczny”, w którym wykorzystano wskaźniki specyficzne dla Europy, takie jak m.in. udział uniwersytetów w programach Erasmus+ i Horizon. W ramach rankingu oceniane są uniwersytety w krajach o podobnych uwarunkowaniach prawnych i kulturowych, zaangażowane we wspólne programy badawcze (Europejska Rada ds. Badań Naukowych) i inicjatywy współpracy akademickiej (konsorcja europejskich uniwersytetów). Metodologia EngiRanku, oprócz tradycyjnych wskaźników, takich jak publikacje i cytowania, uwzględniła: współpracę z przemysłem, wspólne badania z biznesem, patenty, wkład w realizację celów zrównoważonego rozwoju, udział w programach UE (Horizon i Erasmus + Uniwersytety Europejskie) oraz akredytacje inżynierskie (ENAEE, ABET). Dane do rankingu pochodzą z bazy Scopus Elsevier, Europejskiego Urzędu Patentowego PATSTAT, Horizon Europe, organizacji akredytujących studia inżynierskie (ABET, ENAEE).
Narzędzie opracowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” we współpracy z wydawnictwem Elsevier.
Jak zapewniają organizatorzy, EngiRank łączy podejście regionalne z dziedzinowym – służy jako narzędzie do porównywania jakości programów kształcenia inżynierskiego oferowanych przez 226 najlepszych uniwersytetów we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii i Norwegii. Jego publikację poprzedzono kilkuletnimi konsultacjami i seminariami z przedstawicielami europejskiego przemysłu, organizacji inżynierskich i świata akademickiego.
To druga edycja rankingu.
Trzy najlepsze uczelnie europejskie w tegorocznej edycji – Technical University of Denmark (Dania), Delft University of Technology (Holandia) i KU Leuven (Belgia) – były również zwycięzcami w rankingu 2023. Jednak włączenie do rankingu uczelni ze Szwajcarii i Norwegii przyniosło zmiany w dalszych miejscach w klasyfikacji: ETH Zurich zajął 4. miejsce, a na 10. miejscu ex aequo znalazł się Swiss Federal Institute of Technology Lausanne i Norwegian University of Science and Technology.
Organizatorzy podkreślają, że dla kandydatów na studia znaczenie ma siedem rankingów „tematycznych”, obejmujących główne dziedziny inżynierii, czyli: inżynierię chemiczną (chemical engineering), inżynierię cywilną (civil engineeering), inżynierię elektryczną, elektronikę i informatykę (electrical engineering, electronic engineering, information engineering), inżynierię środowiskową (environmental engineering), inżynierię mechaniczną (mechanical engineering), inżynierię materiałową (materials engineering), inżynierię medyczną (medical engineering).
Świetna informacja dla polskich uczelni płynie też z wyników rankingów tematycznych (by subject) – w Top-30 w Europie znalazły się: AGH – 18. miejsce w medical engineering oraz 20. miejsce w materials engineering, Politechnika Śląska – 24. miejsce w civil engineering, Politechnika Wrocławska – 29. miejsce w chemical engineering.
Pełne wyniki EngiRank 2024 znajdują się na stronie: engirank.eu
(PAP)